Description
This 7-7/8″ fine mesh chinois strainer will strain any food in seconds. Durable and easy to clean, it comes with a long, stay-cool ABS handle to rest across large pots.
$49.38
Only 1 Unit Left in Stock
(can be backordered)
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 | — | $49.38 |
| 2 | 29.38 % | $34.87 |
| 3+ | 44.88 % | $27.22 |
This 7-7/8″ fine mesh chinois strainer will strain any food in seconds. Durable and easy to clean, it comes with a long, stay-cool ABS handle to rest across large pots.
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 6 in |
| Promotions | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 6.62" X 7.88" X 3.8" |
| Item Weight (lbs.) | 1 |
| Shipping Weight (lbs.) | 2 |
| Ships Via | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 12622-20 |
| UPC / EAN | 8014808797132 |
| ASIN | B003KZKE9O |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.