Description
This 2-3/4″ fine mesh chinois strainer will strain any food in seconds. Durable and easy to clean, it comes with a long, stay-cool ABS handle to rest across large pots.
$41.57
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 - 2 | — | $41.57 |
| 3 - 6 | 56.43 % | $18.11 |
| 7+ | 72.55 % | $11.41 |
This 2-3/4″ fine mesh chinois strainer will strain any food in seconds. Durable and easy to clean, it comes with a long, stay-cool ABS handle to rest across large pots.
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 4 in |
| Case Pack | 1 |
| Promotions | |
| Size | 2.75" X 2.75" X 1.35" |
| Item Weight (lbs.) | 1 |
| Shipping Weight (lbs.) | 2 |
| Ships Via | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 12622-07 |
| UPC / EAN | 8014808797071 |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.