Description
This 6-1/4″ diameter fried-food mesh skimmer is designed with concentric circled wires to remove and drain foods from fat. A long handle provides distance from splattering. The handle is 15 3/4″ long.
Original price was: $54.50.$52.18Current price is: $52.18.
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 | — | $52.18 |
| 2 - 5 | 20.7 % | $41.38 |
| 6+ | 25.43 % | $38.91 |
This 6-1/4″ diameter fried-food mesh skimmer is designed with concentric circled wires to remove and drain foods from fat. A long handle provides distance from splattering. The handle is 15 3/4″ long.
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 12 × 6 in |
| Promotions | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 6.25" Diam. X 15.75" |
| Item Weight (lbs.) | 0.6 |
| Shipping Weight (lbs.) | 3 |
| Ships Via | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 12640-16 |
| UPC / EAN | 8014808795350 |
| ASIN | B003OBXWEI |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.