Description
This 5-1/2″ diameter fried-food mesh skimmer is designed with concentric circled wires to remove and drain foods from fat. A long handle provides distance from splattering. The handle is 15 3/4″ long.
$49.38
Only 2 Unit s Left in Stock
(can be backordered)
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 | — | $49.38 |
| 2 | 11.16 % | $43.87 |
| 3+ | 27.08 % | $36.01 |
This 5-1/2″ diameter fried-food mesh skimmer is designed with concentric circled wires to remove and drain foods from fat. A long handle provides distance from splattering. The handle is 15 3/4″ long.
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 18 in |
| Promotions | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 5.5" Diam. X 15.75" |
| Item Weight (lbs.) | 0.6 |
| Shipping Weight (lbs.) | 3 |
| Ships Via | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 12640-14 |
| UPC / EAN | 8014808795343 |
| ASIN | B003OBXWCU |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.