Description
The versatile 2 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
- No Lid.
- Material: Stainless Steel.
- Capacity: 2 Qt.
Original price was: $114.20.$78.80Current price is: $78.80.
Estimated Stock: 7 Unit s
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 - 2 | — | $78.80 |
| 3 - 5 | 6.71 % | $73.51 |
| 6 - 8 | 9.71 % | $71.15 |
| 9+ | 11.94 % | $69.39 |
The versatile 2 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 8 in |
| Promotions | |
| NSF Approved | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 6.25" Diam. x 3.75" H |
| Item Weight (lbs.) | 2.1 |
| Shipping Weight (lbs.) | 2.5 |
| Ships Via | |
| Capacity | |
| Electric Stovetop Compatible | |
| Gas Stovetop Compatible | |
| Induction Compatible | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 11007-16 |
| UPC / EAN | 8014808000249 |
| ASIN | B000NIRL3I |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.