Description
The 14 1/8 inch diameter stainless steel frying pan with its welded, stainless steel handle, is used most commonly for searing and flambeing any dish. It is induction compatible.
- No Lid.
- Material: Stainless Steel.
$314.50 Original price was: $314.50.$204.07Current price is: $204.07.
Only 4 Unit s Left in Stock
(can be backordered)
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 - 2 | — | $204.07 |
| 3 - 4 | 6.35 % | $191.11 |
| 5+ | 10.32 % | $183.01 |
The 14 1/8 inch diameter stainless steel frying pan with its welded, stainless steel handle, is used most commonly for searing and flambeing any dish. It is induction compatible.
| Weight | 6.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 24 × 8.5 in |
| Case Pack | 1 |
| NSF Approved | |
| Size | 14.12" Diam. x 2.38" H |
| Item Weight (lbs.) | 5.6 |
| Shipping Weight (lbs.) | 6.5 |
| Ships Via | |
| Electric Stovetop Compatible | |
| Gas Stovetop Compatible | |
| Induction Compatible | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 11014-36 |
| UPC / EAN | 8014808000577 |
| ASIN | B00196LKO4 |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.





Reviews
There are no reviews yet.