Description
The Paderno 13-1/2-quart stainless steel vegetable strainer is a dual handled, self-standing colander suited for draining foods of excess liquids.
- Material: Stainless Steel.
- Capacity: 13.5 Qt.
Original price was: $344.80.$221.94Current price is: $221.94.
The Paderno 13-1/2-quart stainless steel vegetable strainer is a dual handled, self-standing colander suited for draining foods of excess liquids.
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 8 in |
| Case Pack | 1 |
| Size | 14.13" X 14.13" X 7.25" |
| Item Weight (lbs.) | 2.9 |
| Shipping Weight (lbs.) | 3.5 |
| Ships Via | |
| Capacity | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 11927-36 |
| UPC / EAN | 8014808016646 |
| ASIN | B000NIRM3C |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.