Description
The Paderno 10 inch composite tong is made of non-porous composite nylon and polyamide materials, is heat resistant up to 450 degrees Fahrenheit, flexible and can be sterilized.
- NSF Approved.
- Material: Composite Fiberglass.
$45.15
Estimated Stock: 80 Unit s
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 | — | $45.15 |
| 2 - 4 | 39.84 % | $27.16 |
| 5+ | 66.14 % | $15.29 |
The Paderno 10 inch composite tong is made of non-porous composite nylon and polyamide materials, is heat resistant up to 450 degrees Fahrenheit, flexible and can be sterilized.
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 4 in |
| NSF Approved | |
| Promotions | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 10" X 10" X 3" |
| Shipping Weight (lbs.) | 1 |
| Ships Via | |
| Material | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 12930-78 |
| UPC / EAN | 8014808715129 |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.