Description
The Paderno 10 inch composite tong is made of non-porous composite nylon and polyamide materials, is heat resistant up to 450 degrees Fahrenheit, flexible and can be sterilized.
- NSF Approved.
- Material: Composite Fiberglass.
$36.81
Estimated Stock: 18 Unit s
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 | — | $36.81 |
| 2 - 4 | 37.19 % | $23.12 |
| 5 - 12 | 70.47 % | $10.87 |
| 13+ | 83.81 % | $5.96 |
The Paderno 10 inch composite tong is made of non-porous composite nylon and polyamide materials, is heat resistant up to 450 degrees Fahrenheit, flexible and can be sterilized.
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 4 in |
| NSF Approved | |
| Promotions | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 10" X 10" X 3" |
| Shipping Weight (lbs.) | 1 |
| Ships Via | |
| Material | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 12930-69 |
| UPC / EAN | 8014808715167 |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.