Description
The versatile 6 7/8 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
- No Lid.
- Material: Stainless Steel.
- Capacity: 6.87 Qt.
Original price was: $166.50.$113.18Current price is: $113.18.
Estimated Stock: 5 Unit s
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 - 2 | — | $113.18 |
| 3 - 5 | 6.81 % | $105.47 |
| 6 - 8 | 10.6 % | $101.18 |
| 9+ | 13.63 % | $97.75 |
The versatile 6 7/8 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
| Weight | 4.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12 × 12 in |
| NSF Approved | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 9.5" Diam. x 5.75" H |
| Item Weight (lbs.) | 3.9 |
| Shipping Weight (lbs.) | 4.5 |
| Ships Via | |
| Capacity | |
| Electric Stovetop Compatible | |
| Gas Stovetop Compatible | |
| Induction Compatible | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 11007-24 |
| UPC / EAN | 8014808000287 |
| ASIN | B000NIOF6O |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.