Description
The versatile 5 1/4 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
- No Lid.
- Material: Stainless Steel.
- Capacity: 5.25 Qt.
Original price was: $151.70.$103.11Current price is: $103.11.
The versatile 5 1/4 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 10 × 8 in |
| NSF Approved | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 8.62" Diam. x 5.12" H |
| Item Weight (lbs.) | 3.1 |
| Shipping Weight (lbs.) | 3.5 |
| Ships Via | |
| Capacity | |
| Electric Stovetop Compatible | |
| Gas Stovetop Compatible | |
| Induction Compatible | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 11007-22 |
| UPC / EAN | 8014808000270 |
| ASIN | B000NIXCH2 |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.