Description
The versatile 4 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
- No Lid.
- Material: Stainless Steel.
- Capacity: 4 Qt.
Original price was: $137.20.$93.96Current price is: $93.96.
Only 1 Unit Left in Stock
(can be backordered)
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 - 2 | — | $93.96 |
| 3 - 5 | 6.77 % | $87.60 |
| 6 - 8 | 9.77 % | $84.78 |
| 9+ | 12.78 % | $81.95 |
The versatile 4 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 in |
| NSF Approved | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 7.88" Diam. x 4.75" H |
| Item Weight (lbs.) | 2.9 |
| Shipping Weight (lbs.) | 3.5 |
| Ships Via | |
| Capacity | |
| Electric Stovetop Compatible | |
| Gas Stovetop Compatible | |
| Induction Compatible | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 11007-20 |
| UPC / EAN | 8014808000263 |
| ASIN | B000NIOF6E |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.