Description
The versatile 2 7/8 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
- No Lid.
- Material: Stainless Steel.
- Capacity: 2.87 Qt.
Original price was: $121.40.$83.79Current price is: $83.79.
Estimated Stock: 6 Unit s
The versatile 2 7/8 quart sauce pot is suited for blanching vegetables and fruits and heating or re-heating liquids, stews and sauces. It is induction compatible.
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 8 × 8 in |
| NSF Approved | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 7.12" Diam. x 4.5" H |
| Item Weight (lbs.) | 2.4 |
| Shipping Weight (lbs.) | 3 |
| Ships Via | |
| Capacity | |
| Electric Stovetop Compatible | |
| Gas Stovetop Compatible | |
| Induction Compatible | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 11007-18 |
| UPC / EAN | 8014808000256 |
| ASIN | B000NIOF64 |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.