Description
This 8 5/8″ heavy-duty sieve catches flour and sugar lumps and allows for the smoothest sauces and soups. Its crisscross pattern combines speed and efficiency. It is made of stainless-steel.
Original price was: $80.10.$69.63Current price is: $69.63.
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 | — | $69.63 |
| 2 - 5 | 13.92 % | $59.94 |
| 6+ | 19.14 % | $56.30 |
This 8 5/8″ heavy-duty sieve catches flour and sugar lumps and allows for the smoothest sauces and soups. Its crisscross pattern combines speed and efficiency. It is made of stainless-steel.
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 4 in |
| Promotions | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 8.63" X 8.63" X 3.13" |
| Item Weight (lbs.) | 1 |
| Shipping Weight (lbs.) | 2 |
| Ships Via | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Germany |
| MPN / Model # | 12604-22 |
| UPC / EAN | 8014808795152 |
| ASIN | B003ODJ7R2 |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.