Description
The Paderno 9 1/2 inch composite tong is made of non-porous composite nylon and polyamide materials, is heat resistant up to 450 degrees Fahrenheit, flexible and can be sterilized.
- NSF Approved.
- Material: Composite Fiberglass.
$41.29
Only 1 Unit Left in Stock
(can be backordered)
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 - 2 | — | $41.29 |
| 3 - 6 | 56.14 % | $18.11 |
| 7+ | 73.12 % | $11.10 |
The Paderno 9 1/2 inch composite tong is made of non-porous composite nylon and polyamide materials, is heat resistant up to 450 degrees Fahrenheit, flexible and can be sterilized.
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 9 × 4 in |
| NSF Approved | |
| Promotions | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 9.5" X 9.5" X 3" |
| Shipping Weight (lbs.) | 1 |
| Ships Via | |
| Material | |
| Brand | |
| Made in | Italy |
| MPN / Model # | 12930-74 |
| UPC / EAN | 8014808715181 |
| Warranty | 1 Year |
| Color |
You must be logged in to post a review.
Reviews
There are no reviews yet.