Description
Polished Steel Paella Pan, this pan has a wide and shallow cooking surface designed to saute meats and vegetables prior to adding rice.
- Two handles.
- Made in Spain.
- Measurements: 15 3/4″ Diam.
$52.52
Estimated Stock: 100+ Units
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 | — | $52.52 |
| 2 - 4 | 9.35 % | $47.61 |
| 5+ | 35.57 % | $33.84 |
Polished Steel Paella Pan, this pan has a wide and shallow cooking surface designed to saute meats and vegetables prior to adding rice.
| Weight | 4.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 10 in |
| Promotions | |
| Case Pack | 1 |
| Size | 15.75" Diam. |
| Item Weight (lbs.) | 2.88 |
| Shipping Weight (lbs.) | 4.9 |
| Ships Via | |
| Stackable | |
| Electric Stovetop Compatible | |
| Gas Stovetop Compatible | |
| Induction Compatible | |
| Oven Safe | |
| Material | |
| Finish | |
| Brand | |
| Made in | Spain |
| MPN / Model # | 071041 |
| UPC / EAN | 8412595100409 |
| ASIN | B000QYP5KA |
| Warranty | 1 Year |
You must be logged in to post a review.
Jeannette (verified owner) –
This is a great deal for what you get. Some paella pans are more expensive than this and aren’t even as well made. This is a good pan, worked well on the burners on the stove at the restaurant and it’s fairly easy to clean. In addition, it works well on a BBQ or outdoor gas grill too! Paella is better on the grill!