Description
Julienne blade (spare part for Matfer Mandoline 215060S, 215062, 215000 / 44595 and 215001).
- Reversible straight/waffle blade with knob.
- Weight: 4 oz.
Original price was: $129.00.$94.99Current price is: $94.99.
Estimated Stock: 9 Unit s
| Quantity | Discount (%) | Price Each Each |
|---|---|---|
| 1 - 5 | — | $94.99 |
| 6+ | 4.2 % | $91.00 |
Julienne blade (spare part for Matfer Mandoline 215060S, 215062, 215000 / 44595 and 215001).
| Weight | 0.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 6 × 4 in |
| Case Pack | 1 |
| Size | 4" X 4" |
| Shipping Weight (lbs.) | 0.44 |
| Ships Via | |
| Material | |
| Brand | |
| Made in | France |
| MPN / Model # | 215085 |
| UPC / EAN | 3334492150859 |
| ASIN | B001KPK4SC |
| Warranty | 1 Year |
You must be logged in to post a review.
Antonio (verified owner) –
I love my slicer but I lost my blade when I moved. I was afraid I had to throw away my slicer because I had a hard time finding the replacement blade, I found it at DEI and it was a perfect match, so happy with my purchase
TomNM (verified owner) –
Have an old Matfer, and the slicing blade was getting very dull. Decided to replace, since I didn’t think I could sharpen it well enough. Given the age of my Matfer, wasn’t sure the new blade would fit, but it is an exact replacement. Razor sharp blade now, and works beautifully. I think I will send the old blade out to be sharpened.